Плануєте придбати автомобіль? Тоді поряд з інформацією про ціни на паливо, вирішенням питання стоянки, планових ТО та інших характерних для водіїв витрат, вам доведеться дізнатися, що таке ОСЦВ або автоцивілка. В Україні це обов'язковий вид страхування. Без даного поліса виїжджати на дороги не можна, тому краще знати, що це за страхування, які переваги та недоліки характерні цьому виду.
Почнемо з термінології. Страхування ОСЦВТЗ (обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів) - це обов'язковий в Україні страховий поліс для власників авто та інших зареєстрованих ТЗ (транспортних засобів) на території нашої держави. Він передбачає страхування цивільно-правової відповідальності і захищає здоров'я і майно постраждалих в дорожніх пригодах.
Так, у разі ДТП з вашої вини всі, або частину збитків іншим учасникам події відшкодовує страховик.
Страховим випадком за даним видом страхування є будь-яка подія на дорозі, результатом якої є збиток, нанесений третім особам. Так, як тільки настає цивільна відповідальність водія, відразу і виникає привід для виплати по ОСЦВ. Виходить, що автоцивілка захищає не автомобіль застрахованого, а тих водіїв, пасажирів, пішоходів, які постраждали на дорозі. Компенсується як шкоду майну - автомобілю, так і здоров'ю або життю людей.
Ще одне важливе правило - це наявність обмежень за величиною страхових виплат. Зараз максимальний поріг виплат за полісом страхування встановлений у таких розмірах:
• до 50000 грн. за шкоду майну;
• до 100 000 грн. – за шкоду здоров'ю або життю постраждалих.
Так, якщо винуватець ДТП заподіяв збиток автомобілю потерпілого на суму 150 000 гривень, то страхова компанія покриє лише третину цієї суми.
Важливе питання для автовласника - скільки коштує ОСЦВ. Розмір тарифів регламентується державою. Розрахунок прив'язаний до базового платежу, який складає 180 грн,, до якого застосовуються коефіцієнти (підвищуючи або понижуючі). Останні залежать від таких факторів:
• тип автомобіля (позашляховик здатний завдати більшої шкоди, ніж малолітражка);
• місце реєстрації (у столиці ризик ДТП вище, ніж в віддаленому селі);
• сфера використання авто (наприклад, тарифи для таксі будуть вище);
• термін дії. Укласти поліс можна на термін від 6 місяців. У перерахунку на дні, дешевше взяти річний страховий поліс, але за сумою короткостроковий договір дешевше;
• безаварійний стаж (у зв'язку зі складнощами обліку, даний критерій береться до уваги не всіма страховиками).
ОСЦВ в Україні - обов'язкове страхування, але рівень захисту для власника поліса стає все менше у зв'язку з відносно невеликою сумою покриття ризиків, прив'язкою вартості запчастин і ремонту авто до іноземної валюти (долара або євро). Сьогодні в дорогих іномарках тільки заміна фари може коштує близько 40 тисяч гривень, що вже говорити про більш серйозні пошкодження. Щоб отримати додатковий захист і збільшити страхову суму по виплатах постраждалій стороні, рекомендується використовувати добровільну автоцивілку або поліс ДЦВ. Він доповнює обов'язковий і дозволяє збільшити максимальний поріг виплат на 50-100 і більше тисяч грн. Причому при відносно невеликій доплаті.